Uncategorized

360 derece sanal tur ile örnek daire tanıtımı faydalı mı ?

Merhabalar;

Bugünkü yazımız yine yapı sektörü ile ilgili olacak. Yapı sektörü, Türkiye’de en hızlı ilerleyen sektörler arasında geldiğinden dolayı, reklam ve tanıtımda da çok ciddi hatalar ve yanlış algılar ortaya çıkabiliyor.  Bu yüzden yazılarımız genellikle yapı sektörüyle ilgili olmaktadır. 3 Boyut Medya olarak tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz. Ama yazılarımızda genellikle Bursa’yı ele almaktayız.

Bursa son yıllarda inşaat sektöründe inanılmaz ilerleme kaydetti. Balat ve Mudanya yeni inşaatların merkezi konumunda. Buralarda inşaa edilen yapılar gerek mimari açıdan gerekse prestij olarak üst seviyelerde.

Peki bu kadar lüks evler yapan işletmeler ( ki belki bu sizsinizdir) neden tanıtımlarına gerekli önemi vermiyor. Ya da verdiklerini sanıyorlar ama yapılarını hala dijital dünya ile entegre edebilmiş değiller.

İşte bugünkü yazımız bunun üzerine.

Yeni inşaa edilen yapıları nasıl dijital dünyaya entegre edebiliriz.

Çok büyük paralar harcanarak inşaa edilen modern ve lüks yapılar belki de yeterli tanıtımın yapılmamasından dolayı hedeflenen kitleye doğru ulaşamamakta. Bunda da tanıtımın eksikliği oldukça fazla rol oynamakta. Sosyal medyayı çok doğru kullandığınızı sanabilirsiniz. Ya da büyük rakamlara ödeyerek yer aldığınız açık hava reklamlarının doğruluğuyla övünebilirsiniz. Ancak sizlere bunun tam tersini söylesem umarım bana kızmazsınız.

Çünkü Bursa’da sosyal medyası çok iyi yönetilen bir yapı firması henüz görmedik. Yine çok büyük paralar ödeyerek yer aldığınız açık hava reklamcılığında Bursa’da henüz vay be dedirten bir reklama denk gelmedik. O yüzden size kötü bir haber vermek istiyorum. Bu (sözde) başarılı sosyal medya çalışmaları ve açık hava reklamlarından sonra inşaa ettiğiniz yapıları satmış olabilirsiniz. Ancak bu reklamın doğruluğundan değil, sizin marka bilinirliğinizden kaynaklandığını söylemek istiyorum.

Şu an aktif olarak pazarlama amaçlı kullandığınız sosyal medya hesaplarınızı incelemenizi istiyorum. Reklam ajansınız ya da sosyal medya hesaplarınızı yöneten freelans çalışan bir sosyal medya uzmanının paylaşımlarını inceleyin. Her gün 1 adet ya da 2 adet fotoğraf paylaşımı gerçekten sosyal medya için yeterli mi?

Cevabın evet olduğunu düşünüyorsanız yine bana çok kızacaksınız ama yanılıyorsunuz.

Sosyal medya yönetimi o kadar kolay bir mecra değildir. Keşke her gün 1 tane üzerinde yazı olan fotoğraf paylaşarak bunu başarabilsek ancak mümkün değil. Çünkü insanlar sosyal medya da her gün binlerce belki onbinlerce fotoğrafa maruz kalıyor. Onların arasından sizin reklamlarınızı farketmesini sıradan paylaşımlar ile sağlayamazsınız.

Ya da sıradan dümdüz hazırlanmış, artısı eksisi düşünülmemiş açık hava reklamları ile bunu başaramazsınız. Eğer bir marka bilinirliğiniz varsa bu başarı gibi gözükebilir, tekrar söylemek istiyorum o reklamların başarısı değil sizin markanızın bilinirliğidir.

Şimdi gelelim neler yapılabilir kısmına;

Neredeyse tüm yapı firmalarının sosyal medya kanalı olarak Facebook hesapları vardır. (Bunun olmaması başlı başına çok büyük bir hatadır.) Size tekrar soru soracağım;

  • Facebook’un 2016 yılında 360 derece fotoğraf ve video yayımlanabilir hale geldiğini biliyor muydunuz?

Eğer ki bilmiyorsanız ve bir reklam ajansı ile çalışıyorsanız o reklam ajansı ile aranızdaki anlaşmayı sizi bilgilendirmediği ve sizlere böyle bir hizmet sağlamadıkları için tekrar gözden geçirin derim.

Eğer biliyorsanız ve şirketiniz için bunu kullanmadıysanız bu ya sizden kaynaklı bir hatadır ya da yine ajansınızın gereksiz görmesinden dolayıdır.

Evet hala daha 360 derece fotoğrafı, 360 derece videoyu gereksiz, hiçbir fayda sağlamadığını söyleyen reklam ajansları malesef ki var. Sizin reklam ajansınız da böyle düşünüyorsa yine aranızdaki anlaşmayı gözden geçirin derim.

Neden ?

Çünkü dijital dünyanın bu kadar büyüdüğü, cep telefonunun her eve değil her ele girdiği çağımızda sizin ajansınız bunu gereksiz gö-re-mez.

360 derece sanal tur dediğimiz teknoloji, sizin yapılarınızı sadece bulunduğunuz şehirdekilere değil tüm Dünya’ya göstermenize yardımcı olan, satış pazarlamanın günümüzde olmazsa olmazı bir teknolojidir.

Yapı sektöründesiniz ve yapınızın inşaası devam ederken, örnek daire hazırladınız. Içerisi ister eşya ile dolu ister boş olsun. Bunu 360 derece fotoğraf ile elinde telefon olan herkese gösterebilirsiniz.

Yani insanlara; otobüste, metroda, vapurda, uçakta yolculuk yaparken ya da kafe de restoranda çay kahve içerken yemek yerken evinizi sanki oradaymış gibi tüm gerçekliği ile gezdirebilirsiniz. hiçbir açık hava reklamı, sosyal medya da paylaşına bir fotoğraf insanlarda bu etkiyi yaratamaz.

Peki insanlara evi 360 derece gezdirince ne olur ?

Öncelikle ev alacak biri değilse ve sizin evinizi dijital dünyadan 360 derece gezindiyse mutlu olun çünkü artık ilerleyen zamanlarda size ulaşabilecek markanızı öğrenen, 360 derece evi gezdiği için kalitenizi bilen bir müşteri adayına ulaştınız.

Ev alacak biriyse daha çok mutlu olun. Çünkü yapınızı gördü ve o bölgeden ev almayı planlıyorsa sizinle %100 iletişime geçecektir. Çünkü evi hafızasına kazıdı bir kere. Beğense de beğenmese de markanızı öğrendi, evi gördü ve benliğine kazıdı. Bu proje olmasa da diğer projelerinizde sizin kalitenizi direk gözüyle gördüğü için ilgilenecektir. Arkadaşlarına soracak görüşlerini alacaktır. Belki sosyal medya hesabında paylaşarak çevresinden yorum isteyecek bu sırada farkında olmadan sizin marka savunucunuz olacaktır. Sizin çok daha fazla kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

360 derece sanal gerçeklik videosu ise direk pazarlamanızı 7/24 devam ettirecek kişi ile birebir ilgilenmenizi sağlayacak uygulamadır. Bunu ilerleyen yazılarımızda sizlerle paylaşacağım.

Sonuç dersek, 3 Boyut Medya olarak, yapıların tanıtımını en etkili şekilde gerçekleştirmek istiyor, markanızı uzun vadede büyütmek şu anki projenin ilerleyen projeler içinde faydalı olmasını istiyorsanız 360 derece fotoğraf olmazsa olmazınız olmalı.

Unutmadan söyleyeyim, sosyal medya dışında 2016 yılının ortasında sahibinden.com’da 360 derece fotoğraf ile tanıtım için sitesini güncelledi. Bunula ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

360 derece fotoğraf çektirmek için bizlere ulaşmanız yeterlidir. Tüm reklam çalışmalarınızı en etkili şekilde yapacağımız gibi bunları dijital dünya ile de birleştirecek uygulamarı yapabilmekteyiz 🙂

Write A Comment

Sohbeti başlat
Bize yazabilirsiniz
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?