Uncategorized

Sanal tur dönemi geçti mi?

360 derece sanal tur çekimi hakkında müşterilerimizden duyduğumuz bazı düşüncelere açıklık getirmek bu blok yazımızı yazıyoruz 🙂

2009-2010 senelerinde hızlı bir yükselişe geçen ve işletmelerin bilinirliğine ciddi faydalar sağlayan 360 derece panoramik sanal tur uygulaması, günümüzde etkisini kaybediyor mu?

İşletmeler neden bu interaktif uygulamanın kendilerine neden fayda sağlamadığını düşünüyor?
Hedef kitleniz üzerinde sıradan fotoğraflar 360 derece sanal tur dan daha mı etkili ?
Bunların hepsine yazımızda cevap vereceğim, ama size başlamadan önce bir soru sormak istiyorum;

Çok şık bir oteliniz var ve onun içerisine çok ama çok şık bir de toplantı ve düğün salonu yaptınız. Ve fiyatlarınızda rakiplerinize göre çok uygun. İşletme sahibi olarak ne yaparsınız?

A- Kapıya çıkar tabure mi koyar elime çayımı kahvemi alır müşteri beklerim.
B- Konu komşuma işten bahseder, yine çayımı kahvemi alır oturur müşteri beklerim.
C- Facebook ta bir tane hesap açarım. Orada fotoğraf paylaşırım bu bana yeter.
D- Gerek sosyal medyada gerekse açık hava ve basılı mecralarda tanıtımını yaparım. Müşteri zaten gelir.

Cevabınız az çok bellidir. Muhtemelen her aklı başında kişi D şıkkının işletmesine ciddi faydalar sağlayacağını bilir.

Gelelim sanal tur uygulamasının geçmişine?

Bugün fayda sağlamıyor diye ilginin azaldığı sanal tur uygulaması yaptıran işletmeler aslında az önceki A, B ve C şıklarını uyguladılar.
Uygulamayı web sitelerine yükleyen işletmeler, onu orada tek başına bıraktılar. Diğer bir tabirle sanal turu web sitesine yükleyen işletmeler çayını kahvesini alıp kapıda müşteri beklemeye başladı.  Doğal olarakta bundan fayda göremediler.
360 derece sanal tur uygulaması çıktığı ilk Zamanlar, gerek Web sitelerin yazılımlarından, gerekse kullanılan ilk programların bu uygulamayı çok büyük dosya boyutları ile kullandırıyor olması gerekse de her telefon ve tablette açılmaması bu uygulamanın kullanışlılığını azaltmış olabilir. Ancak günümüzde gelişen program güncellemeleri ile bu uygulama en basit bir web sitesin de bile yavaşlamaya neden olmadığı gibi tüm akıllı cihazlarda da kolaylıkla çalışıyor.
Dijital dünyanın bu kadar geliştiği, 7’den 70′ e herkesin cebinde bulunan akıllı telefon yardımı ile konaklamak istediği bir oteli, görmek istediği yeni yapıyı, gitmek istediği bir restoranı ve kafeyi internetten araştırıyor. Böyle bir durumda sadece web sitesi bir işletme için yeterli değil, sosyal medyayı da en etkili ve aktif şekilde kullanması gerekir. Sosyal medya devİ Facebook un, son güncelleme ile birlikte tüm akıllı cihazlarda çalışır hale getirdiği panoramik sanal tur uygulamaları ile işletmelere firmasını tüm takipçilerine gösterme fırsatı verdi.

Unutmayalım ki hepimiz internette vakit geçirirken ilgi çeken ya da bize farklı gelen reklamlara tıklıyoruz. Ama sıradan ve en önemlisi durağan fotoğraflı reklamlara karşı ilgimizi kaybettik. Çünkü her an bu tarz onlarca reklama maruz kalıyoruz. Bu da zamanla ilgimizin durağan ve sıradan fotoğraflara ilgimizi azalttı.

Eski sanal tur uygulamalarının eksik yönleri nelerdi;

  1. Dosya boyutları çok büyük olduğu için web sitesinde yavaşlamaya neden oluyordu.
  2. Sanal tur içerisinde ilerlemek dosya boyutundan dolayı yavaş oluyordu.
  3. Telefon ve tablet destekli değildi.
  4. Sosyal medya destekli yapılamıyordu.
  5. Kullanıcıların internet paketleri az olduğu için kullanmaktan çekiniyordu.

En önemli eksiklilk ise;

İşletmeler yaptırdıkları sanal tur uygulamasını web sitelerine yükledikten sonra onu orada bırakması. Yapılan binlerce TL ilk reklam çalışmalarında bu 360 derece sanal tur uygulamasının üzerine durulmaması beklenilen etkili yaratmıyordu.

Peki işletmeler ne yapmalı;

  1. Ellerinde mevcut önceden kalmış 360 derece sanal tur uygulaması varsa, eski ve büyük boyutta olduğu için tekrar bir çekim yaptırmalı,
  2. Web sitelerinin görünür ve dikkat çeken yerine bu uygulamayı yüklenmeli ki siteye giren herkes fotoğraflardan önce işletme içini gezebilsin.
  3. Sosyal medya hesaplarından bu uygulamayı takipçileri ile gün gün paylaşarak sosyal medya da markanın konuşulmasını sağlanmalı,
  4. Sosyal medya reklamlarından fotoğraftan ziyade bu interaktif uygulamayı kullanarak, dikkat çekici bir kampanyaya imza atabilir, marka bilinirliğini arttırabilir.
  5. QR kodu ile işletme katalog ve broşürlerinden yönlendirme yapılabilir, açık hava reklamcılığında yönlendirme şeklinde kullanılabilir.

Unutmayalım,

Tüm sosyal medya kullanıcıları, işletmelerin fotoğraflarından ziyade 360 derece gezebilmeyi daha etkili buluyor.

360 derece işletmelere bir masraf değil, marka bilinirliği ve daha fazla müşteri için doğru bir tanıtım aracıdır.

360 derece tüm uygulamalar ve reklam çalışmalarınız için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Write A Comment

Sohbeti başlat
Bize yazabilirsiniz
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?