Uncategorized

Yeni nesil kataloglar ile her müşteriye 1 maket

Başlık, kulağa çok çılgınca geliyor olabilir ancak, Bursa’da ilk kez 3 Boyut Medya Reklam Ajansının geliştirdiği uygulama ile artık bu mümkün. Kataloglardan, dergi ve gazete ilanlarından, projenin 3 boyutlu modelinin incelenmesine imkan veren uygulama ile artık her eve projenin 1 maketi girecek.

Kataloglar yeterli gelmiyor

Büyük maliyetler ve emekler harcayarak hazırlanan standart katalog çalışmaları projenizi ne kadar anlatıyor? Bursa’da onlarca inşaat firmasının proje kataloglarını inceledik. Birçoğu standardın dışına çıkamayan, proje hakkında çok az bilgi veren ancak projeyi pazarlama aşamasında hiçbir etkisi olmayan kataloglar. Dijitalleşen dünyayı düşündüğünüzde, bu şekilde bir katalog size maliyetten başka birşey getirmeyecektir.
Peki kataloglar için ne yapılmalı? İnşaat firmalarının proje katalogları nasıl hazırlanmalı? Nasıl bir tasarım ve hangi tür bilgiler ile katalog oluşturulmalı?
Bunlar yaptığımız görüşmelerde bizlere sıkça sorulan sorulardan birkaçı. Bunları cevaplamadan önce, şunu söylemek istiyorum. Eğer ki müşterinin elindeki tüm birikmişini alacaksanız ve hatta onu borca sokacaksanız, o müşteri kendisine verilen her tanıtım aracını defalarca ve en ince ayrıntısına kadar okuyup inceleyecektir. Kendinizi ev alacak bir müşteri yerine koyun ve size düzgün bilgi veremeyen katalog ya da broşür karşısında firmaya bakış açınız ne olurdu?

Peki kataloglar için ne yapılmalı?

Öncelikle, proje katalogları için en önemli unsur; Projeyi klişenin dışına çıkarak, öyküleyici bir anlatımla tanıtmaktır. Mesela;
‘Geleneksel mahalle kültürü burada yaşayacak’ demek sadece sayfayı doldurmaktır. Kimse geleneksel komşuluk ilişkileri vaadi ile ev satın almaz. Projenin böyle bir vaadi varsa ve vurgulamak istiyorsanız bunu daha öyküleyici bir dille anlatmanızda fayda var.
Tasarımın yanında kataloglarda önemli olan proje hakkında doğru görsellerin kullanılıp kullanılmadığıdır. Eğer ortada henüz bir bina yoksa müşterilerinize hayal satmak zorundasınızdır. Biz 3 Boyut Medya olarak bu hayali somut hale getiriyor ve projenin tamamlandığında nasıl gözükeceğini tamamen gerçek görüntüler yardımı ile gösteriyoruz. Bursa’da ilk kez bizlerin yaptığı gökyüzünden projeyi tamamlanmış gibi hemde 360 derece gerçek görüntüler ile kataloglara entegre ediyoruz. Bu sayede müşteri adayınız katalogdan sadece bilgi edinmiyor, projenin tamamlandığında nasıl ve nerede olacağını, çevresinde nelerin olduğunu tamamen gerçek görüntüler ile gökyüzünden cep telefonu yardımı ile inceleyebileiyor. Yine Bursa’da ilk kez 3 Boyut Medya’nın gerçekleştirdiği 360 derece video teknolojisi ile katalogdan daireyi satış pazarlamadan sorumlu çalışanınız ile 7/24 kesintisiz 360 derece gezebilecek. Bu uygulamalar müşteriye güven vermenin yanında, firmanıza prestij katacak tanıtım araçlarıdır.

Satış ofisinden sonra pazarlamaya devam ederseniz kazanırsınız.

İnşaat firmaları tüm tanıtımlarını müşteri adaylarını satış ofislerine getirtebilmek üzerine yapıyor. Tüm kataloglar müşteriniz satış ofisinize gelirse etkili olacaktır. Peki müşteriniz satış ofisinize geldi projenizi inceledi. Kataloğu aldı ve gitti. Size birkaç sorum olacak;
Verdiğiniz katalog ya da tanıtım materyalleri projenizi tek başına pazarlayabilecek mi?
Müşteriniz maketi görmek ya da yakın çevresine projeyi göstermek istediğinde satış ofisine getirmesi gerekecek. Bunu yapabilecek zamanı ve imkanı var mı ?
Çok büyük maliyetler harcayarak örnek daireler oluşturuyorsunuz. Peki müşteri adaylarınızın o daireyi inceleyebilmek için zamanı var mı?
gibi birçok soru sorulabilir.

Size sorduğum soruların hepsini tek bir katalog ile yapabileceğinizi söyleseydim. Yani katalog üzerinden proje maketini inceleyebileceğini, katalog üzerinden örnek daireyi gezebileceğini ve o örnek daireyi gezerken, sizin o kişiye bilgiler verebileceğinizi, cep telefonları sayesinde sizin projenizi katalog üzerinden yakın çevresine tanıtabileceğini ve bu sayede yeni müşteriler kazanabileceğinizi söylesem çılgınca mı olur.

3 Boyut Medya olarak yeni nesil kataloglar ve tanıtım araçları hazırlıyoruz. Bunlar sayesinde sizde tanıtım ve pazarlamanızı güçlendirebilir, marka bilinirliğinizi arttırabilir, daha güvenilir prestijli firma olabilir en önemlisi rakiplerinizden bir kaç adım öne geçebilirsiniz.
Katalogdan maket inceleme uygulamamız için aşağıdaki Ali Bostancı İnşaat için hazırladığımız örnek videoyu inceleyebilirsiniz.

İyi seyirler.

Write A Comment

Sohbeti başlat
Bize yazabilirsiniz
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?