Uncategorized

360 derece video diğer adıyla sanal gerçeklik (VR) teknolojisi nedir?

3 Boyut Medya Reklam ve Fotoğraf Ajansı olarak gelişen teknolojiyi, Türkiye’nin her yerinden bu hizmete ihtiyaç duyan işletmeler ile buluşturmaya devam ediyor. Gökyüzünden 360 derece sanal tur uygulamasının ardından, son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız 360 derece video teknolojisini de hizmetlerimiz arasına dahil ettik ve işletmelerin tanıtım videolarını 360 derece teknolojisi ile çekmeye başladık.

Peki nedir bu 360 derece video?

Anlatımı basite indirgersek;
Üzerinden 1 den fazla yüksek çözünürlüğe sahip kameranın, kör nokta kalmayacak şekilde, 360 derece tüm açıların eş zamanlı olarak çekilmesi ve ardından özel program ve yazılımlar ile kişiye sanki oradaymış hissi vererek istediği tarafa bakmasına imkan veren video teknolojidir.
Daha basit bir anlatım yaparsak, kişiyi videonun içine dahil eden, istediği yere bakıp görmesini sağlayan teknolojinin adıdır 360 derece video. Bir diğer adıyla sanal gerçeklik (VR) teknolojisi.

360 derece video nerede kullanılır?

Sanal gerçeklik teknolojisi kullanım açısından tüm sektörlere hitap etmektedir. Zaten son aylarda Dünyaca ünlü her sektörden büyük markaların bu teknoloji ile reklam yapması da bunun göstergesi niteliğinde.
Sosyal medya devlerinden Facebook ve Youtube’nin 360 derece video güncellemesi ile birlikte bu teknolojiye ilgi daha da artmış durumda.

Peki kullanım alanlarından ve sektörlerden bahsedensek;

Yurtiçi ve yurtdışı fuarlardan tutunda, sosyal medya kampanyalarından, satış pazarlama ekibinin elini güçlendirecek şekilde her alanda kullanılabilir.
Her firma katıldığı fuarda göz önünde olacak bir yerden alan kiralamak ve standını oraya kurmak ister. Daha sonra büyük harcamalar yaparak standını dikkat çekecek şekilde tasarlatır ve fuara hazır hale gelir. Bu kadar etkili bir standınızın içine koyacağınız 1-2 adet sanal gerçeklik gözlüğü ile tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.
Hayal etmekte fayda var;
Büyük harcamalar yaparak yeni yapılar inşa ediyorsunuz ve tanıtımı içinde yine büyük harcamalar yapıyorsunuz. Peki bu yapının tanıtımını standlarınızda neden fotoğraflar ve sıradan videolar ile yapıyorsunuz. 360 derece video teknolojisi ile yapınızın son durumunu müşterilerinize gösterebilir, gökyüzünden yapacağımız 360 derece sanal tur çekimi ile gökyüzünden konumunu gösterebilir, VR çekimi ile müşterinizi sanki oradaymış gibi örnek dairenizin içini gezdirebilirsiniz.
Daha sonra bu VR çalışmasını satış pazarlama departmanınıza vererek, pazarlamanın etkisini arttırabilirsiniz.
Sanal gerçeklik teknolojisine isterseniz seslendirme ve müzik ekleyebilir, sanal dünyada yapınızı inceleyen hedef kitlenize yapınız ile ilgili bilgiler vererek onu daha kolay etkileyebilirsiniz.

Markalar açısından sanal gerçeklik, takipçilerle daha anlamlı ve derin bir ilişki kurma anlamına geliyor. Bu teknolojinin doğru kullanımı markaların, müşteri iletişiminde karşılaştığı pek çok problemi ortadan kaldırıyor ve müşterilere istenilen mesajı iletmek ve dikkat çekmek daha kolay hale geliyor. Markalar eğitim, mekan tanıtımı, etkinlik gibi birçok farklı alanda bu teknolojiyi kullanabiliyor. Bununla birlikte sanal gerçeklik doğası gereği duygular üzerinde geleneksel medyadan daha etkili. Beynimiz mekana bağlı olayların hatırlamaya eğimli olduğundan, sanal gerçeklik deneyimini daha uzun süre hatırlayabiliyor.

Yani bu ne demek?
Kendimizden örnek verirsek, bildiğimiz bir restorana ya da oteli tekrar tercih etmemiz daha kolaydır. Çünkü içini dışını biliyoruzdur ve kafamızda soru işareti olmayacaktır. VR teknolojisi insanlarda tamda bu duyguyu uyandırıyor. 360 derece video teknolojisi ile gitmek istediği mekanı gezen bir kişinin kafasında soru işareti kalmayacaktır ve o işletmeyi tercih etme ihtimali yükselecektir.

360 derece video hakkında sorulan ve merak edilen şeyleri bir yazıda derledik. Yazıyı okumak için TIKLAYINIZ.

Örnek 360 derece video çekimlerimizi izlemek için TIKLAYINIZ…

Write A Comment

Sohbeti başlat
Bize yazabilirsiniz
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?