Uncategorized

Türkiye’de sanal tur uygulaması

Uzun yıllardır reklam ve tanıtım sektöründe sadece Bursa’da değil tüm Türkiye’de hatta Dünya’da yaygın şekilde kullanılmaya devam eden 360 derece panoramik sanal tur uygulaması sektörlerin tanıtımında çok önemli bir uygulama.
Türkiye’de insanların dost tavsiyesi ile gittiği kafe restoranları düşünürsek, 360 derece sanal tur uygulaması dost tavsiyesine yakın etkide bir uygulama.
İnteraktif bir uygulama nasıl arkadaş tavsiyesi kadar etkili olur dediğinizi duyar gibiyim.

Açıklamamı şöyle yapayım;
İnsanlar hiç bilmediği, görmediği mekanlara gitmeden önce bir tedirginlik yaşarlar. Bu tedirginlikleri ortadan kaldırmak için zaten Foursquare gibi bir uygulama ortaya çıkmadı mı? İnsanlar bilmediği bir mekana gitmeden önce (ki o mekan bir kafe restoran olabilir, bir otel ya da tatil köyü olabilir ya da bir bar düğün salonu olabilir,) o mekan ile ilgili yorumları, insanların yazdığı yorumları okuyarak fikir edinmeye başladı. Sosyal medya hesaplarında paylaştıkları birkaç fotoğraf belki de o mekanın tüm görsel çalışmalarından daha etkili oldu. İşte 360 derece panoramik sanal tur uygulaması bir dost tavsiyesi kadar değil belki ama insanları oturdukları yerden telefon ya da tabletleri üzerinden merak ettiği mekanı gezmesine imkan verdiği için, kafasında oluşan ‘acaba nasıl bir yer’ tereddütünü ortadan kaldırıyor.
Bize en çok sorulan soru şu şekilde oluyor;
– Peki sanal tur uygulaması, insanlarda bir yakınlık duygusu oluşturur mu ?
Tabiki de oluşturur.
İnsanlar neden hep bildikleri kafelere restoranlara hatta tatil köylerine gidiyor?
Çünkü ne ile karşılaşacaklarını biliyorlar. Çünkü herhangi bir süpriz ya da hayal kırıklığı ile karşılaşmayacaklarını biliyorlar. Odalarını, restoranlarını, havuzunu, lobisini vs. bildikleri için güven içinde oraya gidip konaklayabiliyorlar. İşte 360 derece sanal tur uygulaması da insanlarda bu algıyı yaratıyor. Hedef kitlenizdeki kişiler, daha evlerinde ya da iş yerlerinde oturdukları yerden bir oteli gezip gördüğünde hatta arkadaşı ile ‘ bak bu otele gitmeyi düşünüyoruz, sence nasıl bir gez bakalım’ diye fikrini almak istediğinde, arkadaşının vereceği olumlu tepki ile işletmeniz güven kazanmış olacak. Tabi güvenin yanında müşteri de kazanacaksınız. Sadece o ilk müşteri adayınız değil ilerleyen zamanda tatil ihtiyacı duyduğunda fikrini merak edip sorduğu arkadaşı da sizi tercih etme ihtimali çok yüksek. Çünkü bir kere sizin otelinizi gördü ve artık o yakınlık duygusu, güven duygusu oluştu.

Peki işletmeler sanal tur yaptıracağı firmadan neler istemeli ?

Öncelikle sanal tur uygulaması Türkiye’de yaygın olsada, sanal tur uygulamasını, sadece web siteye yüklenerek bir etki beklenmesi yanlış bir hareket olur. Bu aynı çok lüks ve şık bir işletmeniz var ancak reklam yapmıyorsunuz onlar bizi zaten bulur algısı ile aynı.
Peki işletmeler ne yapmalı sorusuna gelirsek;
Öncelikle, sanal tur yaptırmak isteyen bir işletme, uygulamayı yaptıracağı firmayı doğru seçmeli. Sadece sanal tur uygulaması yapan bir firma, o işletmeye değer katacak bir iş yapamaz. Ancak sanal tur uygulamasının yanında reklam çalışmaları yürüten bir reklam ajansı ile uygulama çekimini gerçekleştirirseniz, o zaman reklam ajansı o sanal tur uygulamasını nerede ne şekilde kullanacağını en doğru şekilde planlayarak hareket edebilir.
İşletmelerin en çok yaptığı hata, sanal tur uygulaması yaptırıp, onu web sitelerine yükleyerek ondan medet ummaları. Sanal tur uygulaması yalnız bırakıldığı taktirde işletmeye istenilen etkiyi veremez. Ama yapılan reklam çalışmalarına gerek QR kodu diğer adı ile kare kodu gerekse web sitenin linki ve site tasarımında doğru yerde kullanılırsa istenilen etkinin çok daha üstüne çıkabilir.
3 Boyut Medya, bu konuda siz değerli işletmelere, A’dan Z’ye tüm reklam hizmetlerini sağlayabildiği için, sanal tur uygulamasını ya da diğer interaktif uygulamaları hangi aşamada nerede ve ne şekilde kullanacağını bilen Bursa’nın hatta Türkiye’nin ender reklam ve dijital ajanslarından bir tanesidir.

3 Boyut Medya diyor ki;

Gösterilecek bir işletmeniz varsa, 360 derece sanal tur uygulaması olmazsa olmazındır. Ancak bunu doğru kişi ve işletmeler ile gerçekleştirirseniz istenilen etkiyi hedef kitlenizden alabilirsiniz.

Write A Comment

Sohbeti başlat
Bize yazabilirsiniz
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?