Uncategorized

Yap sektörünün reklam ile imtihanı

Merhabalar,

Son yıllarda yapı sektörünün hızla büyüdüğüne şahit olmak için çok uzaklara bakmamız gerekmiyor. Her gün okuduğumuz gazetelere, izlediğimiz tv programlarına, haber bültenlerine birazda sosyal medyada gezinirken dönen reklamlara bakmamız yeterli olacaktır. Önceden bu kadar karşımıza çıkmayan inşaat sektörüne ait firmaların reklamları, son 5 yılda inanılmaz ivme kazanarak çoğaldı. Nereye baksak yeni yapılan rezidansların, villaların, lüks konut projelerine denk geliyoruz. Buna bir de kentsel dönüşüm eklenince hangi yöne baksak bir konut projesinin reklamına çarpar olduk.

Peki sizinde içinde olduğunuz bu yapı sektörünü müşteri ile buluşturan reklamlar gerçekten etkili mi? Yılların verdiği marka değerinizi bir kenara bırakın. Sıradan çok büyük olmayan bir işletmeniz olsa ve yaptığınız bir yapının reklamını şu an yayınlanan reklamlar ile satışa çıkaracak olsanız aynı başarıyı sağlayabilir misiniz?
Cevap olarak hayır dediğinizi duyar gibiyim.

Başta Bursa olmakla birlikte, birçok şehre projeler yapmak için giden bizler, gittiğimiz şehirlerde açık hava reklamlarını incelerken hüsrana uğruyoruz. Üzerine düşünülmeden yazılan reklam metinleri, artısı eksisi düşünülmeden alınan render çalışmaları, ajansların ellerindeki işleri en hızlı şekilde bitirip başka işlere geçebilmek için yaptığı sıradan, basit dikkat çekmeyen ve hatalarla dolu reklam çalışmaları…

İşte içinde bulunduğunuz sektörün değeri milyarlarca lirayı bulurken, sizleri hedef kitleniz ile buluşturacak reklamların bu kadar basit olması ne kadarda acı bir durum.
Halbuki siz reklam kampanyası başlattığınızda gelen telefonların,mailleri sayısına bakarak ” evet reklamlardan güzel tepkiler aldık” diyebilirsiniz. Size kötü bir haberim var.
Siz aslında yapılan reklam çalışması ile dikkatleri üzerinize çekmediniz. Siz oraya markanızı temsil eden ve geçmiş başarılı projelerinizden dolayı bilinen logonuzu koyduğunuz için hedef kitleniz sizi aradı. Yoksa kimse ” Hayalinizdeki ev burada yükseliyor. Hayallerinizi gerçeğe dönüştüren proje.” gibi sıradan sloganlardan dolayı sizleri aramadı.

Peki ne yapmalı?

Eğer verdiğiniz 10 binlerce TL’nin karşılığında sıradan reklamlara razıysanız, üzerine pek düşünmenize gerek yok derim. Basit reklamlar ile devam edebilirsiniz. Ama hayır benim ödediğim her kuruş değerli, bunun karşılığında en iyi reklamı görmek isterim derseniz bazı şeylerin farkında varmaya başladığınızı düşünüyorum.
Öncelikle yapmanız gereken, projenizi reklam ajansınıza iyi şekilde anlatmanız. 1 toplantı yapayım, renderları ajansa vereyim onlar çalışma yapsın derseniz çok profesyonel iş beklemek hatalı olur. Çünkü iyi reklam alınan iyi brif( bilgi) ile başlar. Daha sonrası sizin beklentilerinize ve ajansınızın verebildiği ile devam eder.
Kolay beğenmeyin ve gerçek bir reklam tasarımı isteyin. Yani verdiğiniz bir reklam çalışmasının sağına soluna eklenen bir slogan, bir kaç cümle ile yetirmeyin.
Dünya’da ödül alan hiçbir reklam sıradan değildir. Ama sadedir. ama yapı olarak değil düşünce olarak sadedir.
Bugün Apple firması satışa çıkardığı tüm telefonlar işlev olarak çok güçlü ama görüntü olarak çok sade ve basit. Sıradanlık, sadelik arasındaki ayrımı farkedin.
Eğer bitmiş ya da bitmeye yakın bir proje ise render değil gerçek fotoğraflar kullandırın.
Fotoğraf çekimlerinizde sadece birkaç fotoğraf ile değil, milyonlarca lira para harcayarak hayata geçirdiğiniz projeleri tüm detayları ile 360 derece görüntületin. Ve bu 360 derece tanıtım araçlarını reklam çalışmaları ile bütünleştirin.
Bundan 10 yıl önce hiç bir reklamda sosyal medya ile ilgili butonlar yer almazdı. Ancak şimdi sosyal medyası reklam yok denecek kadar az. Dijital dünyanın farkın varın. Ama bu sadece sosyal medya ile kalmasın. Yaptığınız reklamı dijital dünya ile destekleyin.
3 Boyut Medya olarak basılı medya reklamlarında örnek dairelerin çekimlerini 360 derece sanal tur şeklinde QR kod desteği ile reklamlarda kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Açık hava reklamlarında ise bu QR kodu değil, en hızlı şekilde okunup yazılacak bir web sitesi linki olmasını öneriyoruz.

Bundan 10 yıl önceki telefonlar ile günümüz telefonlarını düşünün.
Sonra bundan 10 yıl önceki evleri ve günümüz evlerini düşünün.
Ve şimdi bir de yaptırdığınız reklamlara bakın. Hala yıllar öncesine ait tarzda ve yapıdaysa projenize haksızlık ediyorsunuz demektir.

Yeni reklam çalışmalarınızda bizden de fikir almak isterseniz sizlerle tanışmak ve bir kahve içmek isteriz.
Kötü reklam yoktur diyenlere inat, iyi ve etkili reklamı arayanlar için buradayız.

Write A Comment

Sohbeti başlat
Bize yazabilirsiniz
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?